מאמרים


חיפוש :

מאמר 1 : כמה כסף תקבלו מקרן הפנסיה בעת הפרישה?

מאת: אליצפן רוזנברג

כאשר אנו רוצים לקבל פנסיה חודשית תמורת סכום כסף שצברנו במהלך חיינו, בין אם חסכנו אותו בתוכנית פנסיונית ובין  אם חסכנו בתוכנית אחרת אותה העברנו ערב הפרישה לתוכנית פנסיונית, יש לתרגם את ההון שעומד לרשותנו לקצבה.

התרגום נעשה באמצעות חלוקת ההון שנצבר במספר כלשהו. המספר הזה מביא לידי ביטוי את תוחלת החיים שלנו בגיל בו אנו מבקשים להתחיל לקבל פנסיה חודשית. מספר זה נקרא "מקדם ההמרה" ותוצאת החלוקה היא הקיצבה הראשונה אותה נקבל - הפנסיה שלנו.

תוכניות החיסכון הפנסיוניות שהן מבוססות תשואה, כמו פוליסות ביטוח לקצבה או קרנות פנסיה חדשות, איכותן נקבעת, בין היתר (ישנם גם פרמטרים נוספים לבחינת החיסכון המתאים), על פי מקדם ההמרה לפנסיה שלהן.

מקדם זה הוא המפתח לרמת החיים שלנו לאחר הפרישה. ככל שהמקדם נמוך יותר, תוצאת החלוקה של ההון במקדם תהיה גבוהה יותר וזו היא ,כאמור, הפנסיה הראשונה שלנו.

היתרון הולך ונשחק

לאורך השנים היה הבדל מהותי בין קרנות פנסיה לבין פוליסות ביטוח לקצבה. פוליסת הביטוח ידעה להבטיח לחוסך המצטרף אליה, מה יהיה מקדם ההמרה שלו בעת פרישתו, גם אם מדובר בהבטחה לארבעים שנה. לעומת זאת, קרנות הפנסיה ידעו ויודעות עד היום לומר לפורש מה תהיה הפנסיה שלו - רק במועד הפרישה ממש.

"לאורך ההיסטוריה של פוליסות הקצבה, אנו יכולים לראות את השינויים לרעה שחלו במקדם ההמרה" אומר היועץ הפנסיוני, ניר וילף . "שינויים אלה נבעו מהשיפור המתמיד שחל בתוחלת החיים שלנו, דבר הגורם לשנים ארוכות יותר של חיים בפנסיה ומכאן גם הצורך לשלם לנו שנים רבות יותר". ככל שתוחלת החיים גבוהה יותר, מקדם ההמרה גדל.

ניקח לדוגמה גבר בן 65, בתוכנית המבטיחה פנסיה לכל החיים ומינימום של 10 שנות תשלום. חוסך כזה שהצטרף בשנות השמונים לפוליסה, מקדם ההמרה שלו היה 144.2 דהיינו, על כל 144,200 שקל שיהיו לו בגיל 65, יקבל 1,000 שקל פנסיה. אותו חוסך שהצטרף בשנת 1990, המקדם עבורו היה כבר 153.16, הרעה של כ-6%. אם הצטרף משנת 1991 ואילך, המקדם עלה לרמה של 166.63 שזו הרעה נוספת של כ-8%.

חשוב לציין כי המקדמים המצוינים לעיל היו מובטחים לכל החוסכים שהצטרפו לפוליסות ללא קשר לגילם ולמועד שבו יצאו לפנסיה. בנוסף, מי שבחר מסלול פרישה שונה ממסלול ברירת המחדל, המקדם שלו חושב על פי טבלאות תוחלת החיים שהיו בעת רכישת הפוליסה.

שינויים במקדמי ההמרה

"באמצע שנת 2001 חלו מספר שינויים במקדמי הקצבה" אומר וילף. "ראשית, המקדמים חושבו על פי הבטחה של 20 שנות תשלום מינימום ולא של 10 שנים. שנית, המקדמים הובטחו לכל חוסך על פי השנה שבה הוא אישית יבקש להתחיל ולקבל קצבה. שלישית, לכל מסלולי הפרישה, למעט מסלול ברירת המחדל, אין יותר הבטחת מקדם. המשמעות היא שכל מי שייבחר במסלול פרישה מיוחד, מקדם ההמרה שיינתן לו יתבסס על תוחלת החיים הידועה במועד פרישתו לפנסיה ולא על פי מועד הצטרפותו לתוכנית".

אם נחזור לדוגמאות המספריות, גבר שמצטרף היום לתוכנית והוא בן 30, המקדם עבורו יהיה, בעוד 35 שנה, כ-208 , המשמעות היא הרעה של 19% בפנסיה החודשית שלו לעומת חוסך שהצטרף בתחילת 2001.

עם העובדות הללו אין מה להתווכח. יכול החוסך להצטער רק אם הייתה לו הזדמנות להצטרף לתוכנית בעבר וויתר עליה או שהייתה לו תוכנית כזו ולא שמר עליה.

לזכות תוכניות הביטוח ניתן לומר דבר אחד נוסף. מרגע שיצאנו לפנסיה, התקבול החודשי שלנו צמוד למדד או לרווחי תיק ההשקעות, תלוי בשיטת ההצמדה של הפוליסה, בלבד. הגנה מפני שינויים בתוחלת החיים מובטחת לנו בפנסיה כפי שהובטחה לנו בכל שנות החיסכון.

פורשים מחר? הפנסיה עדיפה

וכיצד מתנהלים הדברים בקרנות הפנסיה? "לעמיתי הקרנות אין כל הבטחה לגבי מקדם ההמרה שלהם גם לאחר פרישתם. רק בעת הפרישה בפועל, נקבע המקדם לפורש וגם אז, מקדם זה עלול להשתנות מדי תקופה במידה ויהיה צורך לבצע התאמה הנובעת מאיזון אקטוארי של הקרן" אומר וילף.

למרות האמור, נניח שכעת אנו בני 67 וערב פרישה לפנסיה כשברשותנו מיליון שקל שחסכנו בתוכנית הונית כלשהיא והיא אינה משלמת קצבה חודשית. עומדות בפנינו שתי אופציות – להעביר את הכסף לפוליסת קצבה (ביטוח) או לקרן פנסיה. כמה פנסיה נקבל בכל אחת מהתוכניות?

ובכן, מחברת הביטוח נקבל כ-5,130 שקל לחודש, על פי מקדם ההמרה הנוכחי בפוליסות ביטוח, צמודים מדי חודש לרווחי ההשקעות. מקרן הפנסיה נקבל 6,370 שקל לחודש צמודים למדד ומתעדכנים אחת לתקופה במסגרת איזון אקטוארי. אין ספק, זהו פער שמחייב מחשבה לגבי המוצר המועדף.

עם זאת, כאמור, במהלך השנים מקדם ההמרה בביטוח עלה ובעקבותיו הקצבה החודשית קטנה. אבל האם מישהו יודע מה יהיה מקדם ההמרה שלו בקרן פנסיה כשיפרוש בעוד 30 שנה?

לדברי וילף, אם וכאשר חברות הביטוח לא תוכלנה להמשיך ולהבטיח את מקדם ההמרה לחוסכים שלהן, הן תאבדנה את אחד היתרונות הגדולים שלהן בחיסכון הפנסיוני ויהיה עליהן למצוא ערך מוסף אחר למוצרים שלהן על מנת להישאר תחרותיות.
בניית אתרים 2all