מאמרים


חיפוש :

מאמר 4 : תשעה טיפים לשמירה על תקציב המשפחה

תשעה טיפים כיצד לשמור על התקציב

כלכלת משפחה בעידן השפע של היום הפכה להיות משימה קשה מאי פעם. ניהול ומעקב אחר כספי המשפחה הוא דבר מורכב שלא כל אחד יודע איך לנהל אותו. מעקב אחרי הלוואות, ריביות, תשלומים, כרטיסי אשראי, חסכונות, משכנתא מצריך הבנה והתמדה.

הקלות בה משפחות יכולות לקבל הלוואות נוספות מהבנק גורמות למשפחות רבות לחיות ברמת חיים גבוהה יותר מהיכולת האמיתית. בטווח הרחוק התנהלות לא נכונה ואחראית עלולה להביא את המשפחה להתדרדרות כלכלית ולירידה ברמת החיים.

אם תעקבו  אחר התקציב שלכם, תדעו בדיוק מהי הכנסתכם, מהן ההוצאות,  תוכלו להתכונן לקראת הוצאה גדולה.

אם אין לכם תוכנית תקציבית, קרוב לוודאי שאין לכם תמונה ברורה לגבי נושא הכספים. במצבים כאלה יש נטיה לקחת עוד הלוואה במקום  "למחוץ" כמה שאפשר את ההוצאות ובלי לחרוג מהתקציב.

ברור שלטווח הארוך, עדיף לא לקחת הלוואה אלא להשתמש בתבונה בתקציב הביתי.

הכנת תקציב ביתי יכולה להיות  משימה מתסכלת. לעמוד בתקציב, זה אפילו יותר קשה. אבל אם מכינים  תקציב משפחתי, ושומרים עליו, אפשר לשמור כספים להוצאות מתוכננות או בלתי צפויות.

קל להבין איך תקציב שנשלט, יכול לשפר את המצב הכלכלי. כולנו יודעים טוב שכשיש פחות בעיות כלכליות, זה מפחית את הלחץ הנפשי ושומר על חיי נישואים ללא מריבות מיותרות.

אני רוצה לתת לכם מספר טיפים איך לנהוג באחריות ולא לחרוג מהתקציב הביתי.

  1. 1.      התמקדו בחיסכון

הכנת תקציב. אתם יודעים כמה כסף יש לכם.  צריך להחליט על איזשהו סכום שאפשר לשים בצד, בתוכנית חיסכון כל חודש. ברגע שאכן הוחלט לחסוך, חשוב מאוד לעמוד בכך כל חודש. אסור לוותר על החיסכון החודשי. תתפלאו כמה הסכום הזה, יהיה גודלו אשר יהיה, יעשה לכם שינוי גדול בעתיד.

 

 

 

 

  1. 2.      השתמשו במזומן

בכל שבוע תוציאו סכום במזומן. תחשבו שזה כל הכסף שיהיה לכם באותו שבוע. לא יותר.  זה מה שמותר לכם להוציא. הרבה יותר קל לוותר על זוג נעליים שעולות 500 שקלים אם אין לכם את התקציב השבועי לזה מאשר לשלוף כרטיס אשראי ולשלם על הנעליים.

 

 

 

  1. 3.      היפטרו מהרגלים רעים

הפסיקו לעשן ולשתות אלכוהול. בין אם זה שתיית אלכוהול או עישון סיגרים, אתם יודעים כמה זה יקר. תפסיקו לשתות ולעשן והתקציב הזה ישמש אתכם למשהו אחר. אתם תראו איך החשבונות שלכם קטנים וגם הבריאות  תשתפר.

 

  1. 4.      חלוקת אחריות.

אתם לא לבד .תדאגו לכך שאתם לא תהיו היחידים במשפחה שנרתמים לניהול נכון של התקציב. אם אתם נלחמים לנהל נכון את התקציב, אבל בת הזוג שלכם ממשיכה בהתנהלות בזבבזנית, אז הפסדתם בקרב.

אתם צריכים לעשות תוכניות לניהול התקציב ביחד, ושניכם צריכים לקחת אחריות על התקציב. יש לבדוק כל שבוע איך אתם מתקדמים.

אם כל אחד מחברי המשפחה חולק את האחריות לתקציב, כל אחד יכול לחתוך קצת בהוצאות- וביחד תוכלו לעשות שינוי משמעותי. 

  1. 5.      שמירת קבלות

קבלות מהוות תיעוד של ההוצאות. תבדקו  כל כמה שבועות מה היו ההוצאות והאם אתם עומדים בתקציב. לא מספיק רק לבנות את התקציב אלא חשוב לעקוב אחריו בעקביות. מאוד מפתה להפסיק לעקוב אחר ההוצאות. לכן כדי שיהיה לכם קל יותר, יש לשמור את הקבלות. רק כך תוכלו לראות כמה כסף יצא, ולנסות להפחית הוצאות.

  1. 6.      אזנו את התקציב

האם אתם מאזנים את התקציב שלכם לעיתים קרובות? אם לא זה הזמן להתחיל. אם התקציב שלכם קטן יחסית, מספר טעיות קטנות יכולות לגרום לכם להגיע למצב של אוברדרפט. אם תאזנו את התקציב כל פעם שיגיע הפירוט מהבנק, תוכלו לשמור על החשבון מבלי להיכנס למינוסים.

  1. 7.      ניתוח ההוצאות

יש לעבור על כל הקבלות ולנתח הוצאות. תעברו על כל הקבלות ותנתחו את ההוצאות. אולי יש עוד מקום שאפשר לקצץ?

נסו  להביא את ארוחת הצהרים מהבית לפחות פעמיים בשבוע. נסו להתחלק עם עוד שותפים בנסיעות. הפחתה בהוצאות המזון והדלק  יאפשרו לכם להקציב יותר לטובת דברים אחרים או להגדיל את החיסכון.

  1. 8.      היו גמישים

לפעמים יש חריגות בתקציב. זכרו שהחיים לא צפויים, דברים שלא בשליטתנו יכולים לקרות. לכן נסו לשמור כסף למצבים לא צפויים.

תהיו עדינים עם עצמכם אם אתם חורגים מהתקציב מידי פעם. קשה מאוד לחזור למסלול אם תהיו יותר מידי מתוסכלים מחריגה פה ושם.

  1. 9.      קניית מזון

הוצאה על מזון היא אחת מההוצאות הגדולות שיש למשפחה. נסו למצוא חנות שבה המוצרים זולים יחסית. חשוב להגיע לקניות עם רשימה מוכנה מראש וכך אפשר להימנע ככל שניתן מקניית מוצרים מיותרים.  במידה וניתן, השוו מחירים בין שתי חניות וקנו את נמוצרים הזולים יותר.

 

 

אם תעקבו אחרי הטיפים האלה, תוכלו לשמור על התקציב שלכם לאורך זמן. תוכלו להתכונן לקראת הוצאה גדולה מבלי לקחת הלוואה מעבר לנדרש. בנוסף אתם יכולים להרגיש טוב כי אתם שולטים בתקציב שלכם.

הקפידו לעדכן את התקציב, ולעשות סדרי עדיפות לגבי ההוצאות.

שמירה על התקציב נעשית  קלה יותר ככל שמתרגלים לשמור לאורך זמן , ובנוסף תראו את הרווח לאורך השנים .

זכרו ששמירה על התקציב שווה את המאמץ. שמירה על התקציב כאורח חיים, תאפשר לכם התנהלות נינוחה לאורך השנים, כיוון שכל כך הרבה דברים מושפעים מהתקציב.

 

הכותב  הוא אריאל שניידר המשמש כמנכ"ל בחברת שניידר יועצים. החברה עוסקת  בכלכלת משפחה, ליווי עיסקי, ייעוץ שיווקי ותכנון פיננסי.

 

בניית אתרים 2all